Materiały z biblioteki

Dziadek i Niedźwiadek

 

Autor:  Łukasz Wierzbicki

Streszczenie:

Akcja książki zaczyna się w Edynburskim Ogrodzie Zoologicznym. Dziadek prowadzi wnuczkę do zoo by przedstawić jej starego przyjaciele jeszcze z okresu II wojny światowej. Gdy podchodzą do wybiegu z napisem „Niedźwiedź brunatny syryjski” Natalia dostrzega niedźwiedzia przypominającego pluszowego misia, który dostała na urodziny od dziadka.

Dziadek opowiada Natalii, że Wojtka spotkał po raz pierwszy w Persji gdy służył w armii generała Andersa. Dziewczyna prosi dziadka by opowiedział jej o Wojtku.

Dziadek rozpoczyna swoją historię od roku 1942 kiedy był w Persji. Od momentu gdy polscy żołnierze zatrzymują się na chwilowy postój i dostrzegają irańskiego chłopca trzymającego worek w którym jest niedźwiadek. Chłopiec oddaj go polskim żołnierzom za suchary i scyzoryk. Żołnierze zabierają go ze sobą do obozu Gedera. Przygotowują mu siennik na którym niedźwiadek nie chce spać, bo woli łóżko. W rezultacie żołnierz Staszek sam śpi na sienniku, a niedźwiadek na łóżku. Następnego dnia żołnierze jadą do Tel Awiwu po mundury i szukają po drodze opiekunów dla niedźwiadka. Niestety bez rezultatu gdy wracają do obozu zastają niedźwiadka w kantynie wojskowej gdzie dobiega wesoły śpiew „Stary niedźwiedź mocno śpi…”, a major Chełkowski boksuje się ze stojącym na stole niedźwiadkiem. Kolejnego dnia niedźwiadek otrzymuje imię Wojtek zdaniem polskich żołnierzy imię  „Wojciech oznacza tego, który potrafi się cieszyć w czasie wojny”. Niedźwiadek staję pupilem żołnierzy zaskakuje ich gdy zabiera ze stołu słoik brzoskwiń i wchodzi z nim do bali z wodą. Niedźwiadek zaprzyjaźnia się z psem dalmatyńczykiem „Chipsem” przywiezionym do obozu przez innych żołnierzy. Następnego ranka Staszek zabiera niedźwiadka do szpital dziecięcego w którym opiekę sprawuje nad dziećmi słynna śpiewaczka i aktorka Hanka Ordonówna. Wojtek sprawia ogromną radość chorym dzieciom. Pewnego dnia w obozie zjawia się drugi miś o imieniu Michał. Niestety pomiędzy Wojtkiem, a Michałem dochodzi do walki. Żołnierzom udaje się rozdzielić walczące ze sobą niedźwiedzie. Ostatecznie Michał trafia do zoo, a żołnierz Zbyszek w dowód wdzięczności otrzymuje małpkę Kaśkę, która płata figle w obozie. Następnego dnia polscy żołnierze się pakują, bo mają się udać do obozu EL Quassasin, a następnie do Europy przez Morze Śródziemne. By Wojtek mógł płynąc z polskim żołnierzami zostaje wpisany jako rekrut i oficjalnie staje się polskim żołnierzem. Po długim rejsie żołnierze docierają do włoskiego portu Tarnet. Na miejscu Wojtek robi wrażenie na włoskich dzieciach. Żołnierze świętują nowy rok. Rano szykują się do odjazdu choć mają problem z załadunkiem Wojtka, ale ostatecznie udaje się misia wcisnąć do ciężarówki. Podczas kolejnego postoju miś pomaga żołnierzom załadować skrzynie z bronią. Wszyscy żołnierze biją brawo misiowi za jego pracowitości. W rezultacie miś niosący pocisk staje się emblematem 22 Kompanii Transportowej. Ostatecznie dochodzi również do walki na Monte Cassino w której bierze udział Wojtek. Polscy żołnierze odnoszą zwycięstwo i zostają oddelegowani  na krótkie wakacje. Następnie zostaje ogłoszony koniec wojny i żołnierze udają się do Szkocji by zdać broń. Staszek z kolegą decydują się oddać niedźwiadka do Edynburskiego ogrodu zoologicznego by miał prawdziwy dom. Na dowód ,że będą mogli odwiedzić w każdej chwili Wojtka, otrzymują mosiężny klucz do jego klatki. Ten sam klucz w swoim płaszczu ma dziadek, który pokazuje Natali jako dowód, że historia którą opowiedział była prawdziwa.

 

Audiobook link: https://www.youtube.com/watch?v=DYmmuKnF0Mo

Źródło: https://www.sydneynorthshorepolishsaturdayschool.org/uploads/1/1/9/5/11954357/wojtek.pdf

Zaloguj do e_Dziennika

PROJEKT mPotęga

ePUAP

ePUAP

BIP

Kontakt

25-361 Kielce, ul. Szymanowskiego 5
telefony:
- Dyrektor: 41 36-76-088
- Sekretariat: 41 36-76-723
- Fax: 41 36-76-926
Nr rachunku bankowego (TYLKO do opłat za obiady):
88 1050 1461 1000 0090 3132 6805
NOWY nr rachunku bankowego Rady Rodziców (wyłącznie do wpłat na Radę Rodziców):
44 1240 4416 1111 0010 9326 4603
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
sp28.kielce.eu