Pedagog

"Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp,

wspólna praca to sukces"

Henry Ford

 

Zaczynamy zdalną naukę w innej formie. Pracujemy razem, ale jednak osobno. Jak wzbudzić w sobie chęć nauki i pracy, kiedy siedzimy w domu? Może nam się nie chce wyjść z łóżka , a tu trzeba się uczyć i to systematycznie! Dla wszystkich nas to duże wyzwanie! Praca czy nauka na odległość ma swoje plusy i minusy. Nie trzeba się zrywać rano i pędzić do szkoły, możesz spokojnie zjeść śniadanie, jesteś w swoim otoczeniu… Ale w takiej formie nauki możesz napotkać na liczne przeszkody. Nie ma dzwonka, który wzywa Cię na lekcje, może inni domownicy będą Cię rozpraszać…

Chcę się podzielić z Wami kilka zasadami, które mogą pomóc w nauce zdalnej:

  • Po pierwsze:Punktem wyjścia wszystkich osiągnięć jest pragnienie!”. NAPLEON HILL

  • Po drugie: „Sukces wymaga wcześniejszego przygotowania, bez niego z pewnością osiągniemy porażkę” KONFUCJUSZ

  • Po trzecie: przygotuj swoje stanowisko pracy - taką Twoją „ławkę szkolną” , do której będziesz siadać codziennie w czasie lekcji. Uporządkuj wszystko wokół. Zabierz z miejsca pracy, nauki wszystkie rzeczy, które mogą Cie rozpraszać, które są zbędne. Przygotuj wszystkie urządzenia, które będą Ci potrzebne w nauce. Pomyśl o wodzie do picia, by uniknąć zbędnego przerwania pracy.

  • Po czwarte: jeśli musisz dzielić miejsce pracy lub np. komputer z kimś z rodziny to wspólnie ustalcie harmonogram korzystania, czyli konkretnie kto i kiedy pracuje : „od – do”! To pozwoli uniknąć nieporozumień czy nawet kłótni, o które i tak łatwo kiedy jesteśmy w izolacji domowej.

  • Po piąte: planuj sobie pracę własną przynajmniej na jeden, dwa dni. Niektórzy nawet dokładnie rozpisują zadania i potem odhaczają te, które zrobili . Niektórzy wykorzystują do tego kalendarz i dzięki temu widzą na bieżąco, kiedy mogą mieć czas na niespodziewane zadania. Nie potrafisz – poproś dorosłych, by Ci pomogli.

Dodatkowo dla uczniów starszych: może przyda Ci się poniższa tabelka w ustaleniu priorytetów pracy. Nazywa się ona macierzą Eisenhowera -amerykańskiego prezydenta.

Podział zadań według Eisenhowera należy przeprowadzić według poniższego schematu:

Źródło grafiki: KrystianMularczyk.com

 Po szóste: dobrze jest też ustalić godzinę, do której będziesz się uczyć. Możemy popaść w dwie skrajności: albo chcieć zrezygnować: „Nie chce mi się – zrobię jutro”, albo pomyśleć: „Zrobię teraz wszystko na raz, a potem będę mieć z głowy”. I tak zaczynamy nie zachowywać zasad higieny pracy, burzymy równowagę między obowiązkami i wypoczynkiem.

  • Po siódme: rób jedno zadanie na raz ! Zaczynając wiele rzeczy w tym samym czasie, tak naprawdę nie zrobisz żadnej do końca!

  • Po ósme: pamiętaj , że nie wszystko co zaplanujesz uda się zrobić - jak się uczysz w domu zawsze może wypaść coś nieprzewidzianego i wtedy trzeba się pogodzić, że następnego dnia należy nadrobić braki.

  • Po dziewiąte: nie ucz się ciągle – rób sobie regularne przerwy (drugie śniadanie, kilka ćwiczeń, krótka pomoc w obowiązkach domowych …) Nauka non-stop prowadzi w końcu do rezygnacji albo braku motywacji.

  • Po dziesiąte: śpiesz się powoli – czyli pracuj w swoim tempie, na miarę swoich możliwości. Czasami ludzie chcą zrobić zbyt wiele rzeczy w zbyt krótkim czasie. Nie zawsze od szybkości zależy dobry wynik końcowy. Dobrze byłoby też byś poznał swój najlepszy czas w ciągu dnia – czas kiedy pracujesz najefektywniej. Wtedy rób najtrudniejsze zadania. Jedni pracują lepiej rano, inni po obiedzie.

  • Po jedenaste: jak czegoś naprawdę nie rozumiesz – nie siedź samotnie nad zadaniem. Szukaj pomocy u nauczyciela, zapytaj rodziny, znajomych, kolegów… Razem łatwiej i lepiej!

  • Po dwunaste: bądź asertywny i zadbaj o atmosferę nauki. Powiedz wcześniej Twoim domownikom co Ci przeszkadza w trakcie nauki a czego Ci potrzeba, byś mógł się dobrze skupić. To może ochronić się przed późniejszym zdenerwowaniem.

  • Po trzynaste: trzymaj się ustalonych zasad. Nawyki w nauce są ważne. Łatwo znaleźć okazję, by tylko „na chwilę, przez chwilę” pogadać z kimś, sprawdzić telefon, coś oglądnąć na You Tube, coś skomentować w mediach społecznościowych, pograć itd. czyli odejść od rytmu nauki.

  • Po ostatnie – nawiązuj możliwe kontakty towarzyskie z kolegami i koleżankami (online!) - jeśli oczywiście jeszcze tego nie robisz!

Nauczanie na odległość to dla wszystkich nas czas próby i sprawdzenia zarządzania swoim czasem! Życzę Wam Drodzy Uczniowie (i sobie też !) aby starczyło Nam wszystkim sił do samodyscypliny: w podejściu do nauki, pracy, obowiązków, ale i dotrzymania społecznej kwarantanny!

Pozdrawiam! Pedagog szkolny

P.S. 1

Mój apel do uczniów klas młodszych: słuchajcie swoich rodziców i podporządkujcie się Ich zaleceniom w sprawie nauki  !

P.S. 2

Pozdrawiam serdecznie Wszystkich Rodziców! Wiem, że zdalna nauka dla Państwa to SZCZEGÓLNE WYZWANIE – łączenie domowych obowiązków, swojej pracy, chęci by dzieci były efektywnym uczniami… Na ten czas przymusowego „bycia nauczycielami wspomagającymi” życzę dużo sił, cierpliwości i … dokonywania rozsądnych wyborów. Kierujcie się Państwo dbałością o wzajemne dobre relacje domowe i dobre emocje u wszystkich ! . No i oczywiście życzę zdrowia!

Zaloguj do e_Dziennika

PROJEKT mPotęga

ePUAP

ePUAP

BIP

Kontakt

25-361 Kielce, ul. Szymanowskiego 5
telefony:
- Dyrektor: 41 36-76-088
- Sekretariat: 41 36-76-723
- Fax: 41 36-76-926
Nr rachunku bankowego (TYLKO do opłat za obiady):
88 1050 1461 1000 0090 3132 6805
NOWY nr rachunku bankowego Rady Rodziców (wyłącznie do wpłat na Radę Rodziców):
44 1240 4416 1111 0010 9326 4603
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
sp28.kielce.eu