Pedagog

Bądź optymistą ! Kryzys jako szansa

 

„Koronawirus zmienia świat i zmienia nasze życie” –  te i tym podobne słowa słyszymy w różnych stacjach telewizyjnych. Słyszymy o tym, że zmiany w naszym życiu są lub mogą być na gorsze. Słyszymy, że znaleźliśmy się w kryzysie światowym, zdrowotnym, ekonomicznym, gospodarczym…  Wiemy już też, że musimy nauczyć się żyć z koronawirusem przez długie miesiące. Może dopaść nas też kryzys osobisty!

Jeśli zgodnie ze słownikiem języka polskiego kryzys to sytuacja niekorzystna dla człowieka związana z nagłymi, dynamicznymi zmianami w naszym życiu, to właściwie ostatnio każdy z nas go doświadczał lub nadal doświadcza w związku z pandemią. Nie brzmi to dobrze!  Jednak jak mówią „mądrzy ludzie” każdy kryzys może być  szansą. Kiedy? – wtedy kiedy tylko zmienimy swoje podejście do otaczającej nas rzeczywistości, swoje myślenie o tym co nas spotyka. Reakcja zawsze zależy od nas.

Dzisiaj kilka słów o optymizmie, który może pomóc w zwalczaniu wewnętrznego kryzysu. Psychologia pozytywna zakłada, że ludzie są bardziej optymistami niż pesymistami. W tym jest nadzieja na pokonanie kryzysów, które nas spotykają.

Żeby wszystko było jasne - trzeba na pewno stwierdzić, że kryzys nie jest oczywiście stanem prostym. Możemy być rozstrojeni psychicznie, zaburza się nasza równowaga wewnętrzna, nasze racjonalne myślenie. Niektórzy mówią o kilku jego orientacyjnych fazach (chyba warto je przypomnieć, by świadomie ocenić swój własny obecny etap):

  1. Faza szoku - pojawia się zaprzeczenie,  niedowierzenie temu co się zdarzyło, traci się kontrolę nad tym co się dzieje.
  2. Faza reakcji emocjonalnej - pojawiają się intensywne emocje, człowiek zaczyna konfrontować się z rzeczywistością, zaczyna się też pomału przystosowywać. Na tym etapie ważne jest wsparcie innych, by kryzys nie przerodził się w chroniczny.
  3. Faza pracy nad kryzysem -  człowiek zaczyna poszukiwać przyczyn kryzysu, zaczyna przewidywać konsekwencje, zaczyna interesować się co będzie dalej.
  4. Faza nowej orientacji -  zostaje odbudowane poczucie własnej wartości, przywraca kontrola a kryzysowe wydarzenia ubogaca doświadczenie życiowe człowieka.

Widzimy więc jak znaczące może być powiązanie optymizmu jako postawy pozytywnego patrzenia na świat, zwłaszcza  z ostatnią fazą wychodzenia z kryzysu .  Poszukując synonimów słowa optymizm możemy przeczytać: wiara w przyszłość, wiara w lepsze jutro,  radość życia, afirmacja życia, harmonia wewnętrzna, wyciszenie, równowaga, szczęście, pogoda ducha, pozytywne myślenie, pozytywne nastawienie,  W tych słowach zawarta jest cała definicja optymizmu i jego siła                                   w  podnoszeniu się ze złych doświadczeń.

Kilka kroków do nauczenia się optymizmu:

  • Pamiętanie, że wszyscy doświadczamy kryzysów
  • Uświadomienie sobie, że mamy wybór w jaki sposób zareagujemy, gdy doświadczamy krytycznej sytuacji
  • Myślenie, ze każdy może swoje życie ułożyć na nowo
  • Świadomość swoich myśli i emocji
  • Korygowanie negatywne myśli na swój temat
  • Nie załamywanie się , gdy coś się nie uda
  • Wyciąganie wniosków z błędów i porażek – szukanie jakieś nauki, wyciąganie wniosków na przyszłość
  • Dzielenie sobie celów i zadań na etapy - cieszenie się z małych sukcesów
  • Wiara w to co się robi i nie poddawanie się niepowodzeniom
  • Budowanie swojego poczucia wartości
  • Budowanie sieci wsparcia, by być bardziej odpornym na stres
  • I na koniec - wg amerykańskiej uczonej Suzanne Kobasa: wysypianie się i regularne ćwiczenia!

W pokonywaniu kryzysu bardzo może pomóc wypracowanie w sobie poczucia koherencji, czyli zestawu poczucia sensowności, zaradności i zrozumienia. Mając takie zasoby człowiek myśli o wyjściu z sytuacji, a nie pozostaje w niej poddając się złym emocjom, stresowi. Będąc optymistami stwarzamy warunki i dajemy wzorce ludziom wokół nas jak patrzeć na świat z wiarą w lepsze jutro. Fajnie, by było gdybyśmy ułatwili naszym dzieciom życie i zarazili ich optymizmem!  Trzeba umieć odważnie odejść od stereotypowych działań, sprawdzonych rozwiązań. Należy odejść od dawnego myślenia i spojrzeć na życie z innej perspektywy! To ona może pomóc nam dostrzec nowe możliwości,  inne rozwiązania. W tym jest szansa na pokonanie kryzysu. Pamiętajmy też, że przechodząc kryzys zawsze coś stracimy i trzeba się z tym pogodzić!

Wracam do „naszego telewizora”. Co za szczęście, że włączając go słyszymy też o tym jak wielu ludzi próbuje sobie pozytywnie radzić z kryzysem w dobie koronowirusa. Przykładów jest mnóstwo.  Trzeba tylko umieć patrzeć i słuchać! Jak mówi twórca psychologii pozytywnej Martin Seligman optymizmu można się nauczyć!  Życzę znalezienia w życiu tych „różowych okularów”,  przez które będą Państwo dostrzegać dobre rzeczy- mimo wszystko! Oby w takim kierunku koronawirus zmieniał świat i nas!       

Pozdrawiam wszystkich OPTYMISTÓW i TYCH, KTÓRZY CHCĄ SIĘ NIMI STAĆ!

 

Z wykorzystaniem: zdrowie.pap.pl., focus.pl, niedajsie.org, synonim.net, synomix.pl, pixabay

Zaloguj do e_Dziennika

PROJEKT mPotęga

ePUAP

ePUAP

BIP

Kontakt

25-361 Kielce, ul. Szymanowskiego 5
telefony:
- Dyrektor: 41 36-76-088
- Sekretariat: 41 36-76-723
- Fax: 41 36-76-926
Nr rachunku bankowego (TYLKO do opłat za obiady):
88 1050 1461 1000 0090 3132 6805
NOWY nr rachunku bankowego Rady Rodziców (wyłącznie do wpłat na Radę Rodziców):
44 1240 4416 1111 0010 9326 4603
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
sp28.kielce.eu