Świetlica

W miesiącu kwietniu Książka obchodzi swoje święta - Dzień Książki Dla Dzieci i Światowy Dzień Książki. Świetliki rozpoczęły ich świętowanie Wyjściowym Dniem do BUK, gdzie rolę gospodarza pełniła mama Bartosza i Leny oraz pracownicy placówki. Czwartkowy poranek był niezwykle udany. Pierwsze nowinki czekały nas tuż przed wejściem, gdzie poznaliśmy "wrzutnię" i zasady jej działania. Dowiedzieliśmy się czemu na regałach przesuwnych mieści się więcej woluminów. Poznaliśmy drogę książki od zamówienia poprzez realizację po jej zwrot. W sali konferencyjnej wzięliśmy udział w krótkim wykładzie na temat turystyki dziecięcej. Obejrzeliśmy trzy wystawy: stałą o historii Uniwersytetu oraz Biblioteki oraz dwie czasowe: mini wystawę dotyczącą fizjoterapii, a także siedzenia, oddychania i wad postawy (powstałą przy okazji wykładu dr Wojciecha Kiebzaka pt. „Co wspólnego ma siedzenie z oddychaniem, czyli kilka słów o dbaniu o narząd ruchu”) oraz „W Chinach i o Chinach”. W otoczeniu tej ostatniej słuchaliśmy pięknej baśni chińskiej, zatytułowanej: „Balsaminka”, po czym zainteresowani systemem udźwiękowienia przestrzeni w Bibliotece, zajrzeliśmy do Pracowni Biblioteki Uniwersyteckiej, która jest wsparciem informatycznym studentów z różnymi dysfunkcjami. Tu popracowaliśmy na sprzęcie przygotowanym specjalnie dla osób niewidomych i niedowidzących, min. próbowaliśmy swych sił w pisaniu w języku Braille’a, czy też rysowaniu za pomocą myszy SmartNav. Czas wędrówki minął niepostrzeżenie, pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Dziękujemy pięknie za przyjęcie w gościnnych murach placówki. "Wrócimy tu jako studenci wymarzonych kierunków" - obiecały Świetliki.

CZERWIEC 2019